10 padomi produktivitātes saglabāšanai darbā no mājām

Pārejot no strādāšanas darba vietā uz attālināto darba procesu, ir grūtāk saglabāt efektīvu un produktīvu darba procesu. Kas tieši mājās var veicināt produktivitāti vēl vairāk? 

Pēc Global Workplace Analytics datiem “vairāk nekā 2/3 darba devēju ir novērojuši produktivitātes palielināšanos, kad darbinieki pārgāja uz darbu attālinātā režīmā.’’ 

Vai darbinieku produktivitāte ir saistīta tikai ar iekšējo motivāciju, mērķtiecīgu strādāšanu vai arī apkārtējās vides sakārtošanu? 

Padomi produktivitātes veicināšanai

  1. Darba telpas iekārtošana

Lai mājās radītu sajūtu kā darbā, nepieciešams izvēlēties un tad attiecīgi iekārtot kādu vietu mājās. Vislabāk, ja tā ir atsevišķa telpa, lai uzmanību nenovērstu citi cilvēki vai mājdzīvnieki. 

Vislabāk, ja darba virsma ir plaša un brīva un uz tās atrodas tikai darbam nepieciešamās lietas, piemēram, dators, rakstāmpiederumi vai kādi dokumenti. 

! Svarīgs ir apgaismojums, lai būtu salīdzinoši gaišs, vēlams dienas apgaismojums no loga. Var attiecīgi izvēlēties gaišu galda lampu, lai nebūtu tumša un relaksējoša atmosfēra, kas uzreiz novērš domas no darba. 

  1. Regulāras ēdienreizes

Ieteicams dienas laikā ieturēt 3-4 pilnvērtīgas maltītes, lai tās attālinātā darba režīmā netiktu aizstātas tikai ar našķēšanos pie datora un uzkodām. Šādu maltīšu ieturēšana neapzināti cilvēkam rada sajūtu, ka ir sakārtota darba diena ar noteiktu ritmu. Piemēram, pēc vieglas pusdienu pauzes būs lielāka motivācija strādāt nekā tad, kad jādomā par izsalkuma sajūtu.

  1. Svaigs gaiss

Ideālajā variantā, kad nedzīvo pilsētas centrā, iespējams iziet pagalmā, dārzā vai pastaigā pa mežu no rīta vai vakarā. Savukārt pilsētas vidē arī iespējams apgādāt organismu ar skābekli, lai smadzeņu darbība varētu veiksmīgi funkcionēt. Ieteicams 3 reizes dienā vēdināt telpas, kurās nepātraukti uzturās cilvēki, lai atjaunotu gaisa kvalitāti. 

Pēc EPA datiem “iekštelpu gaiss bieži ir 2 līdz 5 reizes netīrāks nekā āra gaiss! Tā kā vidēji cilvēks 90% laika pavada telpās, tā ir nopietna problēma.” Gaisa kvalitāti iekštelpās var uzlabot, regulāri tīrot māju, putekļus un citas netīrās virsmas, kā arī iegādājoties dažus telpaugus. 

  1. Fiziskās aktivitātes

Nevienam nav noslēpums, ka fiziskās aktivitātes ģenerē pilnvētīgu organisma apgādi ar skābekli, veicina asinsriti, kā arī atjauno spēju koncentrēties. Kā tas strādā? Kad darbā jānodarbina smadzeņu darbība un notiek aktīvs domāšanas process, netiek piepūlēta fiziskā muskuļu darbība. Pat ja pēc darba vai darba laikā cilvēks jūtas piekusis, nepieciešama fiziskā slodze jeb iespēja “izvēdināt galvu”. Pastaigas, skrējiena, treniņa vai vingrojumu izpildes laikā, pāriet morālais nogurums, jo slodze ir uz citām ķermeņa daļām.

  1. Uzņemt 1,5 – 2l ūdens

Cilvēki neapzināti remdē slāpes ar uzkodām, lai gan organisms vēlas uzņemt nepieciešamo ūdens daudzumu. Lai veicinātu pietiekama ūdens daudzuma uzņemšanu, uz darba galda mājās turi glāzi vai pudeli ar ūdeni, ko dienas laikā papildini. Ja ūdens glāze būs nepātraukti blakus, vieglāk būs atcerēties dzert ūdeni.

  1. Izslēgt nevajdzīgos paziņojumus

Produktīvs darbs viennozīmi saistīts ar cītīgu koncentrēšanos veicamajam uzdevumam, bet nepārtrauktu ienākošo paziņojumu plūsma novērš uzmanību no darba procesa.

  1. Darāmo darbu saraksts

Lai katru dienu virzītos priekšu ar darbu izpildi, izveido dienas vai nedēļas darbu sarakstu. Šajā sarakstā pēc katra uzdevuma izpildes vari izsvītrot vai atzīmēt izdarīto.

  1. Sadalīt lielākos uzdevumus

Kad nedēļas vai mēneša laikā jāpaveic kāds apjomīgās darbs, darbiniekam var rasties vēlme to atlikt vai arī doma par šo darbu iedzen stresā. Lai tiktu galā ar šādiem uzdevumiem produktīvi, tie jāsadala pākapeniskos soļos jeb jāizveido mazāki uzdevumi, ar kuriem tiekot galā, varēs sasniegt lielākā uzdevuma izpildi. 

Saskaņā ar darba vietas produktivitātes treneri Melisu Gratiasu: “Uzdevumu sadalīšana palīdz mums redzēt lielus uzdevumus kā pieejamākus un izpildāmākus, un samazina mūsu tieksmi atlikt vai atlikt uzdevumus, jo mēs vienkārši nezinām, ar ko sākt.”

  1. Pielāgot darba režīmu

Ja darbā ir iespēja sākt strādāt agrāk vai tieši pabeigt darbu vēlāk, šo iespēju var pielāgot savam dienas produktīvākajam režīmam. Piemēram, cilvēki, kuriem patīk celties agri un uzreiz sākt rītu ar darbu veikšanu, šī ir iespēja produktīvāk strādāt dienas pirmajā pusē un vakaru veltīt atpūtai. 

  1. Pārtraukumi darba laikā

Arī mājās strādājot, nepieciešami īsāki un garāki pātraukumi, lai varētu atpūsties un ar jaunu enerģiju turpināt strādāt. Pauze no darba neskaitās sociālo mediju vai ziņu lasīšana, jo tas arī prasa smadzeņu piepūli. Šādas pauzes var izmantot, lai padzert tēju vai kafiju, nomazgātu traukus, paklausītos mūziku. 

! Interesanti, ka “80. gados uzņēmējs Frančesko Cirillo izgudroja Pomodoro tehniku, lai uzlabotu produktivitāti. Viņš ieteica sadalīt dienu 25 minūšu vienībās, starp tām izmantojot īsus piecu minūšu pārtraukumus, bet pēc divām stundām – ilgāku pārtraukumu.”

Uzzini vairāk par produktīvas darba dienas principiem.